Raporty

Kariera w outsourcingu - Product Controller

7 327

Zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce rośnie systematycznie od kilku lat o około 20% rocznie. Działy odpowiedzialne za instrumenty pochodne należą obecnie do jednych z najszybciej rozwijających się i poszukujących coraz większej liczby nowych pracowników. Wiele globalnych instytucji finansowych otwiera w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu swoje biura wiedząc, że znajdą tu zaplecze kompetentnych pracowników gotowych do objęcia stanowisk, takich jak junior product controller, od razu po zakończeniu studiów. Co istotne, organizacje SSC oferują pracownikom szybką i jasno wytyczoną ścieżkę awansu, zgodnie z którą są oni promowani organicznie rozpoczynając już od stanowisk z poziomu entry level, aby po kilku latach być gotowym do objęcia funkcji menadżerskich.

Zakres obowiązków product controllera

Do najważniejszych obowiązków product controllera należy codzienne prowadzenie analizy P&L wraz z wyjaśnianiem i uzasadnianiem zachodzących zmian, przygotowywanie analiz taktycznych i strategicznych oraz monitorowanie wyceny instrumentów pochodnych. Na stanowisku tym można poznać od wewnątrz procesy zachodzące w globalnych korporacjach, wielokulturowych zespołach i dynamicznym środowisku biznesowym. Product controllerzy przechodzą cykle specjalistycznych szkoleń zewnętrznych i wewnętrznych organizowanych w Polsce, Londynie i miastach będących siedzibami centrali banków.

Doświadczenie i ścieżka awansu

Stanowiskiem z poziomu „entry level” przeznaczonym dla absolwentów kierunków, takich jak: ekonomia, finanse czy rachunkowość, posiadających wiedzę teoretyczną na temat bankowości, giełdy oraz instrumentów pochodnych jest junior product controller. Zdobycie 2-3 lat doświadczenia na tym stanowisku lub analogicznym w obszarze rynków kapitałowych, księgowości funduszy inwestycyjnych czy audycie umożliwia awans na stanowisko product controllera, a następnie senior product controllera. Dalszy rozwój zawodowy obejmuje kolejno takie stanowiska, jak: team leader nadzorujący pracę kilku product controllerów oraz menadżer zarządzający całym pionem controllingu. W przypadku tych stanowisk od kandydatów oczekiwana jest, oprócz wiedzy i doświadczenia zawodowego, także znajomość aplikacji Bloomberg i posiadanie certyfikatu CFA. Z uwagi na zakres obowiązków, umiejętnościami absolutnie kluczowymi, niezależnie od poziomu stanowiska, są: płynna znajomość języka angielskiego (poziom C1), zdolności analityczne, skrupulatność i komunikatywność.

Wynagrodzenie

Osoby zatrudnione na stanowisku junior product controllera otrzymują wynagrodzenie na poziomie 4000 - 5500 zł, które na stanowisku product controllera wzrasta do 5500 zł - 7500 zł, a na stanowisku senior product controllera wynosi już od 7500 zł do 9500 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzeniu towarzyszy zazwyczaj pakiet świadczeń dodatkowych, w ramach którego najczęściej oferowane są: opieka medyczna, dofinansowanie do kursów językowych i CFA, grupowe ubezpieczenie na życie oraz karta typu Benefit.

Krzysztof Stanczykiewicz Associate Manager – Shared Services Page Personnel