Wiadomości

Kariera w outsourcingu - Administrator IT

2 997

Od kilku lat na polskim rynku obserwujemy wzrost branży outsourcingowej. Możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, szeroki zakres obowiązków oraz gwarancja rozwoju to tylko niektóre argumenty, które determinują chęć pracy w coraz bardziej rozwijających się centrach usług wspólnych.

Opis stanowiska

Jedną z najczęściej delegowanych czynności w obszarze IT, jest przekazywanie zarządzania systemami informatycznymi do zewnętrznego dostawcy. Wśród najpopularniejszych stanowisk związanych z administracją możemy wyróżnić:

  • Administratora serwerów,
  • Administratora Baz Danych,
  • Administratora sieci LAN/WAN,
  • Administratora Aplikacji.

Do standardowych zadań Administratorów należy nadzorowanie ciągłości pracy powierzonych systemów. Jest to między innymi: zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników, konfiguracja systemów, instalowanie oraz aktualizacja oprogramowania, wykrywanie i eliminowanie usterek, zabezpieczenie danych znajdujących się w systemie. Współpraca z zewnętrznymi specjalistami w zakresie instalowania, konfigurowania, czy też naprawiania. Administratorzy są także zobligowani do prowadzenia dokumentacji zmian wprowadzanych w systemach.

Niezbędne kwalifikacje

W przypadku pracy w centrach usług wspólnych ważna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, która umożliwi swobodny kontakt z innymi użytkownikami. Ponadto Administratorzy IT powinni znać przynajmniej jeden z systemów Linux lub Windows, co pozwoli profesjonalnie zarządzać
środowiskiem, weryfikować logi, czy pisać własne narzędzia. Administratorzy IT powinni również swobodnie poruszać się po zagadnieniach związanych z technologiami sieciowymi LAN, WAN, WLAN, TCP/IP, VPN, bazami danych SQL, znać platformy do wirtualizacji. Wskazana jest także znajomość protokołów Cisco.

Należy pamiętać, że ze względu na globalne rozmieszczenie partnerów biznesowych, praca na stanowisku Administratora w centrum usług wspólnych może się wiązać ze zmianowym systemem pracy.

Wynagrodzenie i ścieżka kariery

Wynagrodzenie na stanowisku Administratora IT plasuje się na poziomie 6000 – 14 000 zł brutto miesięcznie. Jest ono uzależnione od doświadczenia, znajomości technologii, lokalizacji, a także znajomości języków obcych. Pracownicy ci przeważnie mogąrównież liczyć na benefity, takie jak ubezpieczenie medyczne, karty sportowe czy grupowe ubezpieczenia na życie.

Ścieżka kariery ma charakter gradacji stanowisk. Począwszy od Juniora skończywszy na Seniorze. Administratorzy mogą także rozwijać się w roli eksperta w węższych obszarach, takich jak wirtualizacja.

Aleksandra Wiśniewska Kelly Services Poland Sp. Z o.o.