Wydarzenia

ABC zatrudniania kierowcy - rozliczanie Czasu Pracy Kierowców oraz zasady ich zatrudniania

online 24 sierpnia 2022 HR NA SZPILKACH Monika Smulewicz

Zapraszamy na praktyczne szkolenie, podczas którego uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu zasad zatrudniania kierowców oraz rozliczania ich czasu pracy.

Rozliczanie czasu pracy kierowców stanowi wyzwanie dla działów kadrowo – płacowych. Każde nieprzestrzeganie przepisów grozi karami finansowymi zarówno dla Przedsiębiorstwa, jak Kierowcy.

Głównym celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z zasadami planowania oraz rozliczania czasu pracy kierowcy z uwzględnieniem aktualnych zmian.

Szkolenie jest skierowane do osób zajmujących się planowaniem i rozliczaniem czasu pracy kierowców.

Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie warsztatów, polegających „na nauce przez doświadczenie”, która pozwoli uczestnikowi sprawdzić wiedzę w odniesieniu do realnych warunków i w praktyczny sposób poznać i zastosować treści wykorzystane na szkoleniu.

Szkolenie potrwa 5 godzin zegarowych, będzie to optymalny czas do nabycia kluczowej wiedzy na temat praktycznego rozliczania czasu kierowców w 2022 roku.

Program Szkolenia:

Zatrudnienie kierowcy

Wymagania dotyczące zatrudnienia kierowcy:

  • Badania lekarskie i specjalistyczne (psychologiczne)
  • Uprawnienia

Typy umowy:

  • Umowa o pracę
  • Umowa zlecenie
  • Samozatrudnienie

Dokumentacja firmowa – regulacje czasu pracy:

  • System czasu pracy
  • Okres rozliczeniowy
  • Pora nocna i praca w niedzielę i święta
  • Ryczałty oraz delegowania
  • Pakiet Mobilności zmiana Umów – konieczność czy nadgorliwość?

Porównanie systemów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych

  • System podstawowy, a równoważny
  • Okres rozliczeniowy 1 miesięcy, a 3 miesięczny

Wynagrodzenie kierowcy krajowego

  • Wynagrodzenie zasadnicze i ryczałtowe
  • Delegacje krajowe

Wynagrodzenie kierowcy międzynarodowego – pakiet mobilności

  • Zadania kierowcy
  • Zadania spedytora
  • Rejestracja typu transportu – jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?
  • Wypływ typu transportu na koszty wynagrodzenia
  • Kabotaż –„cooling off” – czym jest i jak się do niego stosować?
  • Rozliczenie Kierowcy zgodnie z wymogami Pakietu Mobilności – przykład:
  • Obliczenie diet wirtualnych
  • Obliczenie podstawy opodatkowania i oskładkowania

Pakiet Mobilności – możliwe scenariusze rozliczeń oraz zagrożenia wynikające z każdego z nich

Kolejne zmiany w najbliższym czasie w związku z Pakietem Mobilności

Czas Pracy Kierowcy – limity, ograniczenia zasady

  • Czas jazdy bez przerwy, czas jazdy dziennej, czas pracy
  • Czas jazdy tygodniowej i dwutygodniowej
  • Odpoczynki tygodniowe
  • Przekroczenie 12 h jazdy zgodnie z Pakietem Mobilności
  • Dwukrotne skrócenie odpoczynku tygodniowego – czy jest to możliwe ?
  • Obowiązek powrotu do bazy:

Naruszenia Kierowców

  • Najczęstsze naruszenia kierowców – jak rozpoznawać, jak opisywać?
  • 12 rozp.561/2006 – jak opisać naruszenie aby uniknąć mandatu